HANNA, MORSKÁ PANNA

HANNA, MORSKÁ PANNA

- Kategórie: Rozprávky

Hanna je malá morská panna, ktorá nadovšetko miluje vodu. Hodiny sa ponára a vznešene pláva až ku dnu, kde sa otočí a ako baletka tancujúca piruetu s ľahkosťou kĺže až nad hladinu, aby sa opäť nadýchla. Jej verným spoločníkom je Otík, zlatá rybka, ktorej v minulosti Hanna zachránila život. Otík je Hanke za tento skutok nesmierne vďačný a ochotne ju sprevádza počas dlhých hier vo vode.V živote Hanny však okrem Otíka existuje ešte niekto, kto je pre ňu mimoriadne dôležitý. Ten ktosi je štvorročné dievčatko Grétka, s ktorou sa Hanna veľmi rýchlo spriatelila. Grétka často prichádza na breh mora a trpezlivo čaká, kým sa malá morská panna objaví. Hanna k nej vždy pripláva, usadí sa na brehu – pričom dáva veľký pozor na to, aby jej plutvu nik nevidel – a s Grétkou vedú siahodlhé rozhovory.

Hanna vie o Grétke všetko: vie, kam chodí do škôlky, koľko milých a koľko drzých spolužiakov a spolužiačok má, aké dobroty v škôlke varia, aké tam majú hračky i to, či sa Grétke v ten deň podarilo po obede zaspinkať.

 

 

Grétka však nevie, že Hanna je morská panna. Pri zoznamovaní to Hanka nespomenula, a čím dlhšie sa priatelili, tým viac bola rozhodnutá toto tajomstvo pred kamarátkou ukryť.

Sama nevie prečo, možno preto, lebo má strach, že ak sa Grétka dozvie, že má namiesto nožičiek plutvu, viac by ju nemala rada. Už niekoľkokrát to chcela Grétke povedať, ale zakaždým ju opustila odvaha a zatajila, že nie je obyčajným dievčatkom.

Grétku však zaujíma, prečo jej kamarátka nie je ochotná vyliezť z vody. Veľmi sa túži s ňou prechádzať, hrať sa na detskom ihrisku, či stáť v rade na zmrzlinu v miestnej cukrárni.

Ale akokoľvek sa snaží Hanku nabádať, ona ju vždy odbije svojím „Teraz nie, niekedy nabudúce.” A Grétka – keďže má svoju kamarátku veľmi rada – ju nikdy ďalej svojimi otázkami netrápi.

 

 

Otík, Hankin verný spoločník, si však všimol, že Hanna je po takomto stretnutí vždy veľmi smutná. Raz, keď morská panna opäť odmietla splniť žiadosť svojej priateľky a vrátila sa do vody šantiť medzi vlny, Otík sa jej opýtal.

-    „Hanka, prečo nepovieš Grétke o tom, že si morská panna?”

-    „Mám strach, že by ma už nemala rada tak, ako predtým.”

-    „A nechceš sa s ňou prechádzať, hrať sa na ihrisku alebo čakať v rade na zmrzlinu v cukrárni?”

-    „Želám si to z celého srdca, ale čo mám robiť, keď nemám nôžky?”

-    „Požiadaj ma, aby som ti chvostovú plutvičku premenil na nožičky!“

-    „Ako?” opýtala sa prekvapene Hanna.

-    „Aká som ja rybička?”

-    „Zlatá.”

-    „A čo robia zlaté rybky?”

-    „Nemám páru. Čo robia?” spýtala sa Hanna.

-    „Predsa plnia želania. Síce jednej osobe len tri, ale keďže ty si moja naj-naj-naj priateľka, tebe splním želaní, koľko len chceš.”

-    „Naozaj? Hurá! A čo musím spraviť, aby si mi vyčaroval nôžky? A vieš ma potom opäť premeniť na morskú pannu? A kedy ma vieš premeniť? Vždy alebo len ráno po siedmej?” zavalila Hanka svojho malého priateľa spŕškou zvedavých otázok.

-    „Ho-ho-hó, spomaľ troška! Dohodnime si tajné znamenie, podľa ktorého budem vedieť, že sa chceš premeniť z morskej panny na dievčatko a naopak. Ale jedno mi, prosím ťa, sľúb. Že vezmeš so sebou aj mňa ukrytého v tvojom vrecku! Vyčarujem ti nohavice s takými vreckami, do ktorých sa s malým množstvom vody zmestím aj ja.

 

Dohodli sa teda, že vždy, keď si Hanna upraví venček vo vláskoch, Otík sa na ňu pozrie, a keď Hanka prikývne, rybka môže začať čarovať. Malá morská panna sa už nevedela dočkať ďalšieho stretnutia, na ktorom ju Grétka pozve na prechádzku a ona ju bude môcť sprevádzať.

 

Nemusela dlho čakať. Na druhý deň Grétka opäť prišla. Bola nadšená, pretože dostala od rodičov novú postieľku s dvomi matracmi, vďaka čomu mohla u nej prespať aj jej kamarátka. Grétka už ani nedúfala, že Hanka prikývne na jej pozvanie na pyžamovú párty, ktorú zorganizovala, aby vyskúšala novú postieľku.

 

Malá morská panna čakala len na túto príležitosť: popravila si venček, na čo sa Otík objavil na hladine. Hanka sa na neho pozrela, jemne kývla hlávkou a okamžite ju opantal zvláštny, ale príjemný pocit mravčenia, ktorý sprevádzal premenu jej plutvy na nôžky. Už za niekoľko sekúnd sa Hanka s Grétkou držali za ruky a bežali, bežali až kým nedobehli do Grétkinej detskej izbičky. Hanna šťastne vhupla do postieľky, ktorá už čakala na svoju majiteľku aj s kamarátkou. Malá morská panna, vlastne teraz už novopečené dievčatko, sa na postieľke pohodlne uložila, ale vzápätí ju premohla veľká únava. Či bola spôsobená zázračnou premenou alebo vytržením zo stretnutia s priateľkou, to neviem, jedno však viem určite, že Hanka sa v mäkučkej postieľke za okamih preniesla do ríše snov. 

 

Grétke vôbec nevadilo, že jej kamarátka zaspala. Bola rada, že sú konečne spolu. Opatrne ju prikryla paplónikom a pritom si ani nevšimla, že z vrecka Hankiných nohavíc vykúkala jedna malá plutvička… 

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená!